Laenud inimeselt inimesele – kuidas need töötavad?

Paljud rahasäästjad on pöördunud P2P laenamissüsteemi poole, mis sobitab investoreid üksikisikute või ettevõtetega, kes soovivad võtta laenu.

Selliste laenamissüsteemide populaarsus on viimase paari aasta jooksul tohutult kasvanud. Peer-to-peer laenuandmise sektori suurus peaaegu kahekordistus 2013. aastal.

Finantsjärelevalveasutuste (nt FCA) sekkumine sellesse sektorisse, et seda reguleerida, on tõstnud usaldusväärsust, rääkimata võimalustest säästa maksude pealt. Laenud inimeselt inimesele siiski kannavad endas ohtu investorite jaoks. Nii oleme kokku pannud selle artikli, et aidata nii hoiustajaid kui ja laenajaid aru saada kuidas eraisikult laenud töötavad.

Hoiustajad ehk laenuandjad

Mis on inimeselt inimesele laenuandmine?

Investeerides peer-to-peer skeemi sisuliselt võtate finantsasutuste nt panga koha, nõustudes laenutada raha inimestele või ettevõtetele läbi vahendaja. Vahendaja ettevõte tavaliselt jaotab teie investeeringu paljude laenuvõtjate vahel, et vähendada ühe laenuvõtja pankroti mõju. Nt kui laenutad 2000 EUR, siis jagatakse see vähemalt 200 laenuvõtja vahel.

Nagu ka pangalaenu puhul põhineb intress seotud riskil.

Mõnel juhul saate seega ise otsustada, kas soovite riskida ja anda laenu madalama krediidiskooriga inimestele vastutasuks kõrgema intressimäära eest või nõustute madalama intressimääraga laenutades inimestele, kellel on parem krediidireiting.

Peer-to-peer laenutamise tööpõhimõte

Peer-to-peer laenuandja konto loomiseks on teil vaja anda isiklikku infot, nagu teie nimi ja aadress, valida, kui kaua soovite oma raha lukku panna (ja mõnel juhul ka millise intressiga) ja kanda investeeritav raha üle.

Kas on mingeid tasusid?

Enamik P2P teenuseid võtsid laenuandjatelt teeninduse eest aastamaksu 1% suuruses, kuid see ei ole enam nii. Laenuvõtjad tavaliselt maksavad tasu, mis võetakse otse nende tagasimaksetelt. Aga tihti on vaja maksta, kui vajate oma raha enne tähtaega. Seda sellepärast, et võit tavaliselt suureneb, mida kauemaks nõustute oma raha kinni panna – nagu ka hoiustamiskonto puhul.

Mis on sellise süsteemi eelised?

Saadav tulu on ilmselt kõige suurem eelis P2P laenuandmise puhul. Mõned pakkujad maksavad kuni 7%, mis on oluliselt rohkem, kui saad tavaliselt hoiuarve pealt. Tingimused on ka paindlikumad, kui te seda enamiku hoiukontode puhul leiate. Enamik portaale võimaldavad investeerida 10 või 20 eurot, ning ei sätestata ülemmäära summale, mida võite investeerida.